Šis Boeing ir bijis vairāk kā neveiksmīgs gads. Uzņēmums ne tikai cīnījās, lai tiktu galā ar drošības un kvalitātes kontroles krīzi, bet arī ir zaudējusi miljardiem dolāru pēc strādnieku streika, kas paralizēja ražošanu divās no tās lielākajām rūpnīcām.
Pat tās kosmosa programma ir bijusi grūtībās. Divi astronauti jūnijā palika iestrēguši Starptautiskajā kosmosa stacijā pēc tam, kad viņu Boeing Starliner kapsulā radās potenciāls defekts, kas būtu padarījis atgriešanos uz Zemes pārāk bīstamu.
Papildus tam uzņēmums saskaras ar uzticības krīzi savās rindās, saka Bjorns Fērms, nozares konsultantu Leeham Company aeronavigācijas un ekonomikas analītiķis. “Cilvēki Boeing vairs netic augstākās vadības vārdiem,” viņš saka.
Sems Mohauks ir 51 gadu vecs kvalitātes nodrošināšanas pētnieks Boeing rūpnīcā Rentonā netālu no Sietlas — milzīgā rūpnīcā, kurā tiek ražots 737 Max. Tā ir kompānijas vislabāk pārdotā lidmašīna.
Šī gada sākumā Mohauks uzstājās kā trauksmes cēlējs, apgalvojot, ka haoss rūpnīcā kopš Covid-19 pandēmijas ir novedis pie tūkstošiem bojātu vai “neatbilstošu” detaļu pazušanas un, iespējams, uzlikšanas lidmašīnām.
Viņa apsūdzības nāca gaismā jūnijā, kad tās tika minētas Kongresa uzklausīšanas laikā Vašingtonā par drošības kļūmēm aviācijas un kosmosa gigantā.
Sesijas laikā republikāņu senators Džošs Holijs apsūdzēja Boeing augstākos priekšniekus par uzņēmuma “izrakšanu” peļņas gūšanai un drošības ierobežošanu, lai palielinātu ienākumus.
Deivids Kalhouns, kurš tajā laikā bija Boeing izpilddirektors, sacīja, ka viņš “neatzīst” Holija kunga attēlojumu par uzņēmumu. “Tā mēs nedarbojamies,” toreiz sacīja Kalhouns. “Es lepojos ar katru darbību, ko esam veikuši.”
Kopš tā laika Boeing ir iecēlis jaunu izpilddirektoru Kelliju Ortbergu, kurš ir apņēmies “atjaunot uzticību” biznesam, pārskatīt korporatīvo kultūru un par prioritāti izvirzīt pasažieru drošību. Uzņēmums arī ievieš visaptverošu drošības un kvalitātes plānu, kas tika uzsākts gada sākumā.
Taču saskaņā ar Mohauka teikto, kurš joprojām strādā Boeing, vēlme pēc iespējas ātrāk uzbūvēt lidmašīnas, lai palielinātu ieņēmumus, dominē. Viņš uzstāj, ka grāmatveži “100%” vada operāciju.
“Nekas nav mainījies,” saka Mohauks. “Mūsu vadītāji runā ar presi un saka: “Kvalitāte un drošība ir mūsu prioritāte numur viens. Bet tā tas nav.”
Boeing noraida Mohauka apgalvojumus. Tā uzstāj, ka tie ir rūpīgi izmeklēti un neviens no tiem nav atzīts par derīgu.
Paziņojumā teikts: “Boeing datu sistēmas izseko daļas, tostarp neatbilstošās daļas. Mohauka kunga apgalvojumu izmeklēšanā netika atrasti pierādījumi, ka Boeing lidmašīnās būtu uzstādītas bojātas detaļas, un neviens no izvirzītajiem jautājumiem neietekmēja drošību.”
Cits Boeing darbinieks vārdā Neitans (nevis viņa īstais vārds), kurš strādā uzņēmuma Everetas rūpnīcā Vašingtonas štatā, kur tiek būvēta lidmašīna 777, raksturo zemu personāla morāli un ražošanas līnijas stūrus. Darbinieki “ne vienmēr ievēro noteikumus, jo viņi jūt spiedienu no sava vadītāja, un tāpēc viņi neveic pasākumus, lai nodrošinātu savu drošību”, viņš apgalvo.
Taču Maiks Danlops, aviācijas un kosmosa nozares veterāns un grāmatas par neveiksmīgu uzņēmumu novēršanu autors, apgalvo, ka Boeing faktiski jau ir sācis sevis pārveidošanas procesu, atgriežoties pie pamatiem.
Viņš uzskata, ka daudzas Boeing problēmas radušās uzņēmuma vadības augstprātības dēļ pagātnē, jo tā centās samazināt izmaksas, cenšoties nopelnīt vairāk. Viņš saka, ka pēdējā laikā ir bijuši daži uzlabojumi.
“Esmu redzējis lielākās izmaiņas uzņēmumā kopš 1960. gadiem. Kellijs Ortbergs atkal koncentrējas uz saviem pamatprincipiem, proti, būvēt lidmašīnas pēc iespējas efektīvāk un drošāk un būt par uzticamu piegādātāju aviosabiedrībām.”
Iespējams, tirgum ir nepieciešams Boeing, lai tas būtu veselīgs. Tas joprojām ir milzīgs uzņēmums, kas nodarbina vairāk nekā 150 000 cilvēku.