Telegram – ziņapmaiņas lietotnes pakalpojums, kura vadītājs tika arestēts Francijā, – atsakās pievienoties starptautiskām programmām, kuru mērķis ir atklāt un izņemt internetā materiālus, kuros ļaunprātīgi izmantoti bērni.
Šī lietotne nav ne Nacionālā pazudušu un ekspluatācijā esošu bērnu centra (NCMEC), ne Interneta novērošanas fonda (IWF) biedrs – abas šīs organizācijas sadarbojas ar lielāko daļu tiešsaistes platformu, lai atrastu, ziņotu un izņemtu šādus materiālus.
Tas notiek laikā, kad Francijā joprojām tiek veikta izmeklēšana pret šīs lietotnes, kurai ir vairāk nekā 950 miljoni reģistrētu lietotāju, dibinātāju un vadītāju.
Miljardieris Pāvels Durovs ir aizturēts saistībā ar iespējamiem pārkāpumiem, kas saistīti ar nepietiekamu mērenību platformā.
Saskaņā ar amatpersonu sniegto informāciju 39 gadus vecais Durovs tiek apsūdzēts par nesadarbošanos ar tiesībaizsardzības iestādēm saistībā ar aizliegto vielu tirdzniecību, kā arī bērnu izmantošanu.
Telegram apgalvo, ka tā proaktīvi moderē kaitīgu saturu savā platformā, tostarp materiālus ar bērnu izmantošanu. Uzņēmums uzstāj, ka tā moderēšana “atbilst nozares standartiem un pastāvīgi uzlabojas”.
Tomēr atšķirībā no visiem citiem sociālajiem tīkliem tas nav iesaistījies tādās programmās kā NCMEC CyberTipline, kurā ir reģistrējušies vairāk nekā 1600 interneta uzņēmumu.
ASV bāzētiem uzņēmumiem ir juridiska prasība reģistrēties, bet 16 % no uzņēmumiem, kas piedalās, nav bāzēti ASV.
Telegram bāze atrodas Dubaijā, kur Durovs dzīvo.
Lielākā daļa ziņojumu par vardarbības pret bērniem materiāliem nāca no tehnoloģiju gigantiem un sociālajiem tīkliem, tostarp Facebook, Google, Instagram, TikTok, Twitter (X), Snapchat un WhatsApp.
NCMEC ir vairākkārt lūgusi Telegram pievienoties, lai palīdzētu cīnīties ar s vardarbības pret bērniem materiāliem (CSAM), taču tā ir ignorējusi lūgumus.
Telegram arī atsakās sadarboties ar Internet Watch Foundation, kas ir NCMEC Apvienotās Karalistes ekvivalents.
IWF pārstāvis teica: “Neskatoties uz mēģinājumiem aktīvi sadarboties ar Telegram pēdējā gada laikā, viņi nav IWF biedri un neizmanto nevienu no mūsu pakalpojumiem, lai bloķētu, novērstu un pārtrauktu bērnu seksuālās izmantošanas materiālu apmaiņu.”
Tā kā Telegram nav aktīvs IWF vai NCMEC dalībnieks, Telegram nespēj proaktīvi atrast, izņemt vai bloķēt apstiprinātu CSAM, kas tiek kategorizēts un pievienots labdarības organizāciju veidotajiem sarakstiem.
IWF norādīja, ka uzņēmums pēc tam, kad CSAM materiāls ir apstiprināts, to dzēš, taču apgalvoja, ka tas ir lēnāks un mazāk atsaucīgs uz ikdienas pieprasījumiem.
Vēl viena norma, ko Telegram neievēro ierastajā veidā, ir pārredzamības ziņošana.
Ik pēc sešiem mēnešiem sociālie tīkli publicē sarakstu ar visu policijas pieprasījumu dēļ noņemto saturu.
Lielākā daļa citu sociālo tīklu, tostarp Meta lietotnes, Snapchat un TikTok, savus ziņojumus publicē tiešsaistē, iepriekšējo gadu pārskatus ievietojot bibliotēkā, kur var uz tiem atsaukties.
Telegram nav šādas tīmekļa vietnes un ir tikai kanāls lietotnē bez pārskatāmības ziņojumu bibliotēkas vēstures. Tā arī apraksta savu pieeju pārredzamības ziņojumiem kā “pusgada”.
Telegram pārredzamības kanāls neatbildēja uz lūgumu apskatīt iepriekšējos ziņojumus un paziņoja, ka par jūsu reģionu “nav pieejams neviens ziņojums”.
Telegram ir arī neparasta sistēma plašsaziņas līdzekļiem kopumā. Saziņas metode ir automātisks robots lietotnē.
Durovam, kurš ir dzimis Krievijā un tagad dzīvo Dubaijā, ir Krievijas, Francijas, Apvienoto Arābu Emirātu un Karību jūras salu valsts Sentkitsa un Nevisas pilsonība.