Valensijas reģions Spānijā plāno uzlikt naudas sodus līdz pat 600 000 eiro apmērā par nelicencētu tirgus īstermiņa īri un Airbnb tipa dzīvokļu īri.
Tas tiek darīts, lai apturētu pārmērīgu tūrismu reģionā, kas arī rada papildu spiedienu uz vietējiem sabiedriskajiem objektiem un paaugstina īres cenas galvenajos Eiropas tūristu galamērķos.
Saskaņā ar Airbnb analīzes uzņēmuma Airbtics datiem vidējais Airbnb jeb īstermiņa īres naktsmītņu aizņemtības līmenis Valensijā ir 79 %, un tās tiek rezervētas 288 naktis gadā. Vidējā dienas likme ir 93 eiro, un 2023. gadā saimnieki vidēji guva aptuveni 27 000 eiro ieņēmumus par visu gadu.
Saskaņā ar Airbtics datiem šā gada 15. aprīlī bija 9 128 aktīvi Airbnb saraksti. Daži no Valensijas rajoniem, kuros ir vislielākais pieprasījums pēc īstermiņa īres, ir Ciudad de las Artes y las Ciencias, La Lonja de la Seda un Valensijas katedrāle.
Tomēr īstermiņa īres tirgū Spānijā ir ne tikai Airbnb, bet arī vairāki citi dzīvokļi. Līdz ar to šis tirgus jau ir izveidojies, un tam ir būtiska nozīme vietējās ekonomikas atbalstīšanā.
Melnā ekonomika rada satraucošas bažas par drošību
Pēdējos mēnešos ir pieaudzis īres darījumu skaits melnajā tirgū, ko veicina gan vietējie izīrētāji, gan ārzemju emigranti, kuri vēlas iekļūt Spānijas ienesīgajā īstermiņa īres tirgū.
Valensijas reģionā varētu būt 50 000 vai vairāk nereglamentētu īstermiņa īres dzīvokļu.
Pašlaik Valensija pieprasa, lai īstermiņa īres īpašniekiem būtu Valensijas Tūrisma reģistra tūristu licence. Lai saņemtu šo licenci, viņiem ir jāiesniedz galvenā informācija, piemēram, informācija par īpašumu, paredzētais īpašuma izmantošanas veids, atbilstība kvalitātes un drošības standartiem un īpašnieka dati.
Citi nepieciešamie dokumenti ir īpašumtiesību apliecinājums, īpašuma plānojums, energoefektivitātes sertifikāti, apdrošināšanas apliecinājums un citi.
Eiropas dienvidu reģiona tūristu iecienītāko pilsētu vidū ir vēl arī Lisabona, Barselona un Splita, kas paziņojušas par pasākumiem, lai kontrolētu pārmērīgu tūristu skaitu.
Barselona jau ir atklājusi, ka tā strādā pie tā, lai pakāpeniski likvidētu visus Airbnb tipa dzīvokļus, līdz 2028. gada beigām sasniedzot aptuveni 10 000 dzīvokļu skaitu. Tas attieksies arī uz tiem īres uzņēmumiem, kas darbojas ar derīgu licenci.
Venēcija ir paziņojusi, ka tā ierobežos tūristu grupu lielumu līdz 25 cilvēkiem vienā grupā, kā arī ierobežos kruīza kuģu darbību, savukārt Splitā vietējie iedzīvotāji vairāk protestē pret ballīšu tūristiem, jo īpaši no Apvienotās Karalistes.
Spānija jau ilgu laiku ir bijusi populārs tūrisma galamērķis Eiropā, pateicoties tās klimatam, rosīgajām pilsētām, bagātīgajai kultūrai un stabilajai infrastruktūrai. Pēdējo gadu laikā tas ir veicinājis tādu izmitināšanas iespēju, kā villas, vasarnīcas un dzīvokļi, uzplaukumu tradicionālo viesnīcu vietā.
Ilgstošās dzīves dārdzības krīzes laikā brīvdienas un īstermiņa īre piedāvā lētāku alternatīvu tūristiem, kuri joprojām vēlas atpūsties, bet nevēlas pārāk daudz tērēt par viesnīcām. Vairākos gadījumos tās nodrošina arī autentiskāku brīvdienu pieredzi, lielāku elastību, ērtības un privātumu.
Digitālo rezervēšanas pakalpojumu un tiešsaistes platformu straujais pieaugums ir veicinājis arī īstermiņa īres darījumu skaita pieaugumu, jo atpūtniekiem ir vēl vieglāk rezervēt dažādas iespējas. Vairākos gadījumos apšaubāmas tiešsaistes rezervēšanas vietnes ir ļāvušas arī nelicencētiem izīrētājiem piedāvāt savus īpašumus, bieži par zemākām cenām, tādējādi piesaistot vairāk apmeklētāju.
Vienlaikus Spānijas nekustamo īpašumu uzņēmumi ir veikuši lielus ieguldījumus mārketingā, lai Spānijas īstermiņa īres tirgū piesaistītu vairāk ārvalstu nekustamo īpašumu īpašnieku un investoru, bieži vien solot pārāk lielu peļņu.