Boeing darbinieki balso par algu vienošanos, kas varētu izbeigt streiku

Boeing ASV rietumu piekrastes rūpnīcas strādnieki pirmdien balsos par uzlabotu līguma piedāvājumu, kas varētu izbeigt septiņas nedēļas ilgušo streiku un atjaunot lidmašīnu ražošanu grūtībās nonākušajā lidmašīnu ražotājā.

Boeing jaunākajā piedāvājumā ir ietverts 38 % algu palielinājums četru gadu laikā, kas ir nedaudz vairāk nekā 35 % palielinājums priekšlikumā, kuru pirms 12 dienām balsojumā noraidīja aptuveni divas trešdaļas no 33 000 streikojošo mašīnistu.

Boeing ceturtais piedāvājums kopš 13. septembra, kad sākās streiks, nāk kritiskā brīdī uzņēmumam, kas pagājušajā nedēļā paziņoja par 24 miljardu ASV dolāru vērtu akciju emisiju, lai nostiprinātu savas finanses pēc tam, kad streiks apturēja tā peļņu nesošās lidmašīnas 737 MAX ražošanu.

Saskaņā ar analītiķa Jefferies piezīmi 38 % algu palielinājums četru gadu līguma darbības laikā varētu pievienot aptuveni 1,1 miljardu ASV dolāru darbinieku izmaksu bāzei, kas ir aptuveni 2,5 miljardi ASV dolāru.

Starptautiskās Mašīnistu un aviācijas un kosmosa darbinieku asociācijas (IAM) 751. apgabala prezidents Džons Holdens (Jon Holden) ir atbalstījis jaunāko līgumu un brīdinājis strādniekus, ka, ja viņi nobalsos par līguma noraidīšanu, tad nākamais Boeing piedāvājums būs vēl sliktāks.

Boeing akcijas piektdien pieauga, jo tika liktas likmes, ka strādnieki pieņems vienošanos.

Balsošana sāksies plkst. 7.00 pēc ASV Klusā okeāna laika (1500 pēc Griničas laika) un beigsies plkst. 19.00, un rezultāti gaidāmi dažu stundu laikā.

Reuters uzrunāto rūpnīcas strādnieku viedokļi par jaunāko līgumu dalās, jo daži apgalvo, ka ir gatavi atgriezties darbā, bet citi ir gatavi gaidīt lielākus pabalstus un 40 % algu palielinājumu, ko viņi sākotnēji pieprasīja.

Pozitīvs balsojums sniegtu zināmu atelpu Boeing izpilddirektoram Kellijam Ortbergam, kurš augustā pārņēma vadību uzņēmumā, solot uzlabot attiecības ar rūpnīcas strādniekiem un panākt “fundamentālas kultūras pārmaiņas” uzņēmumā.

Kopš janvāra, kad gandrīz jaunai 737 MAX lidmašīnai lidojuma laikā eksplodēja durvju panelis, kas noveda pie Kellija priekšgājēja Deiva Kalhouna aiziešanas no darba, Boeing ir nonācis krīzes situācijā.

Streika pārtraukšana, kas apturēja arī Boeing 767 un 777 platizgāzēju lidmašīnu ražošanu, nāktu par labu arī tiem piegādātājiem, kas atlaiž darbiniekus, kā arī aviokompānijām, kuras saskaras ar lidmašīnu piegādes kavējumiem.

Boeing jaunākais piedāvājums pārspēj neseno atalgojuma pieaugumu, ko 2023. gadā panāca gan United Auto Workers, gan šogad IAM arodbiedrības Airbus A220 rūpnīcas strādnieki. Daudzi Boeing darbinieki apgalvo, ka tas nekompensē desmit gadus ilgo atpalicību no inflācijas un pensiju ar noteiktu atalgojumu zaudējumu.

Arodbiedrība ir paziņojusi, ka tās biedri pēdējo astoņu gadu laikā ir nopelnījuši tikai četrus algu palielinājumus par 1 %. “Lai nopelnītu, ir jāstrādā vēl viens darbs,” teica mašīnu operators Džefrijs Dodžs, kurš papildus nodarbojas ar sēņu audzēšanu un augu tinktūru ekstraktu pārdošanu.

Dodžs, kurš balso par darījuma noraidīšanu, teica, ka arī citi strādnieki netālu no Sietlas Rentonas rūpnīcas, kur viņš palīdz izgatavot 737 lidmašīnu spārnus, izvēlas otru darbu, lai segtu pamatizdevumus.

Boeing ir paziņojis, ka vidējais gada atalgojums mašīnistiem četru gadu līguma beigās būs 119 309 dolāri, kas ir vairāk nekā 75 608 dolāri iepriekšējā līgumā.

Šis palielinājums ir pietiekams dažiem strādniekiem, kuri sāk izjust spiedienu: “Es, iespējams, teikšu “jā”,” sacīja 29 gadus vecais Ians Hils, kurš apgalvo, ka pelna tikai tik daudz naudas, lai varētu dzīvot kopīgā dzīvoklī neapdzīvotā rajonā, kur dažkārt naktīs dzird šāvienus. “Mums tas jāapstiprina, un pēc četriem gadiem jācenšas uzlabot situāciju.”

Iesaki šo rakstu citiem!

Pievienot komentāru