Volkswagen (VW)darbinieki rīko divu stundu ilgus streikus deviņās rūpnīcās visā Vācijā, protestējot pret plānotajiem algu samazinājumiem un rūpnīcu slēgšanu, kas, pēc uzņēmuma domām, ir nepieciešami, lai tiktu galā ar Eiropas automašīnu tirgus palēnināšanos.
Pārtraukumi ietvēra uzņēmuma bāzes rūpnīcu Volfsburgā, kur strādnieki protestēja pret VW vadības veikto izmaksu samazināšanu, kas ietver iespēju slēgt automašīnu ražotāja pirmo rūpnīcu Vācijā.
Euronews Berlīnes korespondente Līva Struda aprakstīja, kā visā Volfsburgā, kur atrodas Vācijas Volkswagen galvenā mītne, bija dzirdamas “svilpienu un saucienu skaņas”. Viņa skaidroja: ‘’Desmitiem tūkstošu VW darbinieku ir pievienojušies brīdinājuma streikiem visā Vācijā, jo diskusijās starp uzņēmumu un arodbiedrībām neizdevās panākt vienošanos.’’
VW plāno slēgt vismaz trīs rūpnīcas, samazināt tūkstošiem darba vietu un samazināt, atalgot par 10%. Uzņēmums vaino algu pieaugumu, izejvielu trūkumu un lēno pāreju uz elektriskajiem transportlīdzekļiem.
Tā kā februārī tuvojas ārkārtas vēlēšanas un automobiļu rūpniecība ir Vācijas ekonomikas mugurkauls, šķiet, ka valsts balsos par vadības maiņu.
Volkswagen ir apgalvojis, ka tai jāsamazina izmaksas Vācijā līdz līmenim, ko sasniedz konkurenti un Volkswagen rūpnīcas Austrumeiropā un Dienvidamerikā.
Tomēr galvenā darbinieku pārstāve Daniela Kavallo ir teikusi, ka darbiniekiem nevajadzētu uzņemties nastu par vadības neveiksmēm, izstrādājot pievilcīgus produktus un nākot klajā ar lētāku sākuma līmeņa elektrisko transportlīdzekli.
“Mēs pieprasām, lai visi sniedz savu ieguldījumu – arī vadība un akcionāru puse,” sacīja Kavallo mītiņā Volfsburgā, darbiniekiem bungojot, svilpojot un aplaudējot.
Nākamā sarunu kārta pēc nedēļas, “visticamāk, noteiks kursu – tuvināšanos vai eskalāciju. Mēs esam gatavi abiem,” viņa piebilda.
Tā dēvētie brīdinājuma streiki, kas ir izplatīta taktika Vācijas sarunās par algām, notiek kā daļa no sarunām par jaunu darba līgumu pēc obligātā miera perioda, kas aizliedza streikus. Industriālā arodbiedrība IG Metall paziņoja, ka par jebkādām nākamām darbībām tiks paziņotas vēlāk.
VW saka, ka tai ir nepieciešams par 10% samazināt atalgojumu 120 000 vācu strādnieku un nevar izvairīties no rūpnīcas jaudas samazināšanas, kas vairs nav nepieciešama. Darbinieku pārstāvji stāsta, ka uzņēmums ir ierosinājis slēgt trīs savas Vācijas rūpnīcas.
Torstens Grēgers, Lejassaksijas industriālās arodbiedrības IG Metall reģionālais vadītājs, kur atrodas Volkswagen galvenā mītne, sacīja, ka uzņēmums nevarēs “nepaskatīties” uz streikotājiem. “Ja nepieciešams, šis būs viens no smagākajiem konfliktiem, kādu Volkswagen jebkad ir pieredzējis,” viņš teica.
Uzņēmums nav publiski izklāstījis savus plānus, taču tas saskaras ar pieprasījuma kritumu Eiropā, augstākām izmaksām un pieaugošu konkurenci no Ķīnas autoražotāju puses.
Tā ir uzbūvējusi rūpnīcas, lai nodrošinātu Eiropas automašīnu tirgu 16 miljonu transportlīdzekļu pārdošanas apjomā gadā, bet tagad tai ir pieprasījums pēc aptuveni 14 miljoniem. Tā kā Volkswagen pieder ceturtā daļa tirgus, tas nozīmē 500 000 automašīnu zaudējumus gadā.
Spēcīgā peļņa Ķīnā gadiem ilgi ir palīdzējusi segt lielākas izmaksas, taču taču mainīgā vide tagad nozīmē, ka “ir pēdējais laiks to risināt”.
Nākamās sarunas starp uzņēmumu un arodbiedrību ir paredzētas nākampirmdien, 9. decembrī.