Saskaņā ar jauna ziņojuma rezultātiem elektromobiļu ražošanai kopumā nepieciešams mazāks darbinieku skaits nekā agrāk.
Vācijas autobūves nozares pārveidošana, lai ražotu elektriskos automobiļus, līdz 2035. gadam varētu izmaksāt aptuveni 186 000 darbavietu – ceturtā daļa no tām jau ir zaudētas, teikts jaunā ziņojumā, ko pasūtījusi Vācijas Automobiļu rūpniecības asociācija (VDA).
Šis ziņojums ir sagatavots laikā, kad Eiropas autobūves nozare piedzīvo krīzi krasi mainīgo tirgus apstākļu dēļ. Pāreja uz elektriskajiem transportlīdzekļiem ir novedusi pie pārmaiņām, kas jau ir ietekmējušas vairākus uzņēmumus, tostarp pašu Vācijas uzņēmumu Volkswagen. Tas ir krasi samazinājis izmaksas un pirmdien paziņoja par plāniem slēgt trīs rūpnīcas Eiropas lielākajā ekonomikā.
Pētniecības institūta Prognos ziņojumā “Nodarbinātības perspektīvas autobūves nozarē” norādīts, ka kopš 2019. gada automobiļu rūpniecībā ir zaudētas 75 000 darbavietas, no kurām gandrīz 8900 atlaišanas gadījumu attiecas uz darbavietām metālapstrādes nozarē.
Šo galīgo skaitli kompensēja 29 000 jaunpieņemto darbinieku skaita pieaugums, no kuriem vairāk nekā 10 000 jaunu amata vietu bija autobūves nozarē, kā rezultātā neto zaudējums automobiļu rūpniecībā bija 46 000 darbvietu.
Līdz 2035. gadam, kad tiks ražoti tikai akumulatoru un elektriskie transportlīdzekļi, varētu tikt zaudētas vēl 140 000 darba vietu. Galīgo skaitu varētu ietekmēt pieejamo kvalificēto darbinieku skaits, kā arī politiskais regulējums, kas varētu veicināt vai kavēt jaunas investīcijas.
“Mūsu nozares pārveidošana ir milzīgs uzdevums. Vācijas autobūves nozares uzņēmumi un to darbinieki pieliek lielas pūles, lai nodrošinātu, ka tas izdodas. Par to nav šaubu,” sacīja VDA prezidente Hildegarda Millere, piebilstot, ka ”Vācijas autoražotāji un automobiļu piegādātāji visā pasaulē no 2024. līdz 2028. gadam tikai pētniecībā un attīstībā ieguldīs aptuveni 280 miljardus eiro un vēl 130 miljardus eiro rūpnīcu pārveidē. Ieguldījumi uzsver Vācijas autobūves nozares vēlmi pārvērst pārveidi par veiksmes stāstu. Mēs vēlamies pārmaiņas.”
Kuras darbavietas ir visvairāk apdraudētas
Kopš 2019. gada ir palielinājies darbvietu skaits autobūves inženierzinātnēs, tehniskajā pētniecībā un attīstībā, kā arī datorzinātnēs, elektrotehnikā un programmatūras izstrādē. Piemēram, nodarbinātība IT darbavietās autobūves nozarē kopš 2019. gada ir palielinājusies par aptuveni ceturtdaļu un kopš 2013. gada – pat par 85 %.
Nākotnē arvien aktuālākas kļūs profesijas datorzinātnēs, informācijas un komunikācijas tehnoloģijās, kā arī mehatronikas, enerģētikas un elektrotehnikas profesijās. No otras puses, metāla konstrukciju un metināšanas tehnoloģiju vai metālapstrādes profesijām ir aizvien mazāka nozīme – un mazāk darbinieku.
Paredzams, ka uzņēmējdarbības vadības un administrēšanas jomā, proti, profesijās, kurām, domājams, būs mazāka nozīme, būs darbinieku pārpalikums. Ziņojumā norādīts, ka dažās vajadzīgās jomās kvalificētu darbinieku pieņemšana darbā solās būt izaicinājums, un ierosināts organizēt apmācības kursus uzņēmumos.
Ziņojuma nobeigumā ir skarbas prognozes, norādot, ka VDA regulāri veiktās aptaujas, kurās aptaujāti vidēja lieluma autorūpniecības nozares dalībnieki, liecina, ka arvien vairāk uzņēmumu (82 %) atliek, pārceļ vai pilnībā atceļ Vācijā plānotās investīcijas. Vairāk nekā katrs trešais uzņēmums (37 %) plāno pārcelt investīcijas uz ārzemēm.
Pētījumā pausts aicinājums politikas veidotājiem Eiropā un Vācijā uzlabot konkurētspēju, cita starpā risinot jautājumus, kas saistīti ar enerģijas cenām, birokrātiju, konkurētspējīgu nodokļu sistēmu un vairāk brīvās tirdzniecības nolīgumu.