LAA atgādina: ceļojumu apdrošināšana un EVAK viena otru papildina, nevis aizstāj

Lai arī vasara ir visaktīvākā ceļošanas sezona, īstiem ceļojumu baudītājiem sezona nebeidzas nekad.

Ir svarīgi atminēties, ka ceļojumu apdrošināšana un Eiropas Vese***as apdrošināšanas karte (EVAK) viena otru papildina un sniedz dažāda veida atbalstu ārkārtas situācijās ārvalstīs, nevis aizstāj viena otru.

“Tādēļ ceļotājiem Eiropā ieteicama gan EVAK karte, gan ceļojumu apdrošināšana, savukārt ārpus Eiropas EVAK karte nedarbojas vispār, visas atbalsta iespējas sniedz tikai ceļojumu apdrošināšana,” atgādina Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins.

Ko nodrošina EVAK?

EVAK karte sniedz Latvijas iedzīvotājiem iespējas saņemt apmaksātu neatliekamo un nepieciešamo medicīnisko palīdzību ES un Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstīs un Šveicē, maksājot attiecīgajā valstī noteikto pacienta iemaksu. EVAK sedz izmaksas tikai tajās ārstniecības iestādēs, kuras sniedz valsts garantētos medicīnas pakalpojumus. Proti, Latvijas pilsonis ar EVAK karti var saņemt citā valstī pakalpojumus, ko šīs valsts pilsoņiem par velti nodrošina viņu valsts.

Piemēram, ja ar kādu Vese***as likstu vai pēc negadījuma ES valstī ceļotājs no Latvijas nokļūs privātajā klīnikā, kam nav līguma ar savas valsts Vese***as aprūpes sistēmu, EVAK karte nedarbosies, un pilnīgi visas ārstēšanas izmaksas būs jāsedz pašam ceļotājam.

Ko papildus nodrošina ceļojumu apdrošināšana?

Savukārt ceļojumu apdrošināšana piedāvā medicīniskās palīdzības saņemšanu pēkšņas saslimšanas vai nelaimes gadījumā, kad cilvēkam nepieciešamās palīdzības apjoms krietni pārsniedz to, ko garantē konkrētās valsts medicīnas aprūpes sistēma un ko nesedz EVAK.

Ko nesedz EVAK, bet var segt ceļojumu apdrošināšana:

• Repatriācijas izmaksas (smagi cietušas vai mirušas personas nogādāšanu mītnes zemē). Repatriācijas izmaksas parasti ir ļoti augstas, tādēļ ir gadījumi, kad cilvēki pat lūdz ziedojumus, lai nogādātu mājās savus tuviniekus.

• Medicīnas transporta izmaksas (specializēta transporta pakalpojumi līdz ārstniecības iestādei). Īpaši aktuāli tas varētu būt ziemas sporta veidu cienītājiem slēpošanas kūrortos vai kalnu tūrisma cienītājiem. Šajos gadījumos pēc kalnos gūtas traumas var rasties nepieciešamība izmantot pat helikoptera pakalpojumus, lai maksimāli īsā laikā cietušo nogādātu medicīnas iestādē.

• Pacienta līdzmaksājumus par saņemtajiem medicīniskajiem pakalpojumiem. Ja attiecīgajā valstī ir noteikti pacienta līdzmaksājumi par neatliekamo medicīnisko palīdzību (piemēram, Norvēģijā, Somijā, Zviedrijā u.c.), tad šie izdevumi jāmaksā pašam.

• EVAK karte nedarbosies iestādēs, kurām nav līguma par EVAK karšu apkalpošanu (ārstniecības iestāde nenodrošina konkrētās valsts apmaksātos Vese***as aprūpes pakalpojumus). Kā piemēru te var minēt privātklīnikas vai atsevišķas ārstu privātprakses, kurās EVAK, visticamāk, nedarbosies.

Iesaki šo rakstu citiem!

Pievienot komentāru