Eiropas konkurents Īlona Maska SpaceX piesaista miljonus jaunajam finansējumam

Exploration Company, SpaceX konkurents Eiropā, ir sasniegusi vēl vienu pagrieziena punktu finansējuma jomā, lai izstrādātu kosmosa kravas kapsulu Nyx. Valdības atbalstītie fondi gan no Vācijas, gan Francijas ir vieni no lielākajiem investoriem.

Uzņēmums The Exploration Company (TEC), kas dibināts 2021. gadā, pirmdien paziņoja, ka ir piesaistījis 160 miljonus ASV dolāru (151,7 miljonus eiro) B sērijas finansējumam, tādējādi palielinot kopējo finansējumu līdz gandrīz 208 miljoniem ASV dolāru (197 miljoniem eiro). Vācijā bāzētais kosmosa kuģu ražotājs bieži tiek uzskatīts par Eiropas sāncensi Īlona Maska SpaceX Dragon, atkārtoti lietojamai kapsulai, kas paredzēta kravu un cilvēku transportēšanai kosmosā.

B sērijas finansēšanas kārtu vadīja riska kapitāla kompānijas Balderton Capital un Plural. Francijas valdības atbalstītais Francijas Tech Souveraineté un Vācijas valdības atbalstītais DeepTech & Climate Fonds arī bija galvenie ieguldītāji. Februārī TEC savā A sērijas finansējuma kārtā, ko vadīja EQT Ventures, savāca 40 miljonus eiro (38 miljonus eiro).

Plāno attīstīt pasažieru un kravu pārvadātāju Nyx

Līdzekļi galvenokārt tiks izmantoti, lai turpinātu attīstīt TEC vadošo produktu Nyx, atkārtoti lietojamu kosmosa kuģi, kas ir līdzīgs SpaceX Dragon. Nyx ir paredzēts pasažieru un kravas pārvadāšanai uz un no Starptautiskās kosmosa stacijas (SKS) zemā Zemes orbītā. Paredzams, ka otrā Nyx versija tiks izlaista 2025. gadā, bet pirmā pilnā misija paredzēta 2028. gadā.

TEC līdzdibinātāja un izpilddirektore Helēna Hūbija komentēja: “Pēdējo 12 mēnešu laikā mēs esam sasnieguši nozīmīgus darbības un finanšu pavērsienus un parakstījuši nozīmīgus pakalpojumu līgumus gan ar kosmosa aģentūrām, gan komerciāliem klientiem. Šis jaunais finansējums ir nākamais solis mērogošanas palielināšanā. paaugstināt mūsu ambīcijas.”

Pirmā privāti finansētā atkārtoti lietojamā kapsula

TEC ir pirmā privāti finansētā atkārtoti lietojamā kosmosa kapsula, kas spēj lidot uz kosmosa stacijām, atšķirībā no SpaceX Dragon, ko lielā mērā finansēja NASA.

Maijā TEC noslēdza nozīmīgu līgumu ar Eiropas Kosmosa aģentūru (ESA) par Zemās Zemes orbītas (LEO) kravu atgriešanas pakalpojumu. Šis līgums ietvēra sākotnējo finansējumu 25 miljonu eiro apmērā, kas iezīmē būtisku sasniegumu uzņēmuma komerciālajā attīstībā un ir pamats iespējamai turpmākai sadarbībai ar NASA.

EKA 2023. gada decembrī izsludināja konkursu par kosmosa kravu transporta pakalpojumiem, lai stiprinātu Eiropas neatkarību un konkurētspēju operācijās pēc ISS.

Tirgus iespēju paplašināšana

Hubija pauda pārliecību par augošo kosmosa kravu pakalpojumu tirgu, kas, pēc viņas aplēsēm, paplašināsies ar gada pieauguma tempu, kas pārsniedz 10%. Pašlaik tikai divi uzņēmumi – SpaceX un Northrop Grumman – sniedz kravas pakalpojumus uz un no SKS, un abi atrodas Amerikas Savienotajās Valstīs. Tomēr potenciāla konkurence parādās no Ķīnas, Indijas un Krievijas.

Uzņēmums Exploration jau ir nodrošinājis aptuveni 770 miljonus ASV dolāru (730 miljonus eiro) no privāto kosmosa staciju izstrādātāju neizmaksātajiem līgumiem. Maijā TEC parakstīja līgumu ar Starlab Space, LEO komerciālo kosmosa staciju, par trim iepriekš rezervētām kravas transporta misijām. 2023. gada septembrī uzņēmums panāca arī iepriekšējas rezervācijas līgumu ar amerikāņu privāti finansētu kosmosa infrastruktūras attīstītāju Axiom Space.

Atšķirīga pieeja

Hubija uzsvēra Nyx unikālo priekšrocību, jo tas spēj palaist no kosmosa stacijām dažādās valstīs, atšķirībā no SpaceX Dragon, kas ir īpaši izstrādāts palaišanai ar SpaceX raķetēm.

Intervijā viņa norādīja: “Pasaulei ir vajadzīga lielāka konkurence, un TEC veido alternatīvu. Mēs ļoti apzināmies, ka kavējamies, esam daudz mazāki utt., bet mums ir jāsāk.”

Ar šo vērienīgo finansēšanas kārtu un pieaugošo līgumu sarakstu TEC mērķis ir kļūt par galveno spēlētāju globālajā kosmosa transporta tirgū.

 

Iesaki šo rakstu citiem!

Pievienot komentāru