Pilsētas apstākļos nereti nav pārsteigums, ka, atgriežoties mājās no darba vai pastaigas, zābakus klāj balts aplikums.
Uzreiz precizēsim, ka sālim, ko mēs novērojam uz zābakiem, ir sarežģīts sastāvs, kurā mums pazīstamajam NaCl – galda sālim – ir tikai neliela daļa.
Galvenais ieguldījums grūti likvidējamo traipu rašanās procesā ir kalcija-magnija vai sulfāta-karbonāta sāļiem. Tas ir, tās pašas vielas, kas izraisa ūdens cietību. Citiem vārdiem sakot, šie sāls traipi ir līdzīgi kaļķakmenim, kas veidojas, piemēram, uz vannas istabas aprīkojuma vannā.
Kā noņemt sāli no apaviem
Ar ādas apaviem un zābakiem aplikuma noņemšanas process ir reducēts līdz mehāniskās noņemšanas variantam. Tas ir, parasti pietiek rūpīgi nomazgāt apavus ar ziepēm, noslaucīt ar sausu drānu, nosusināt un apstrādāt ar aizsargvielām – un neglītās bālganās svītras pazūd.
Lasi vēl: Ziemas beigas sniegs piecām zodiaka zīmēm neticamu veiksmi
Bet ar zamšādas zābakiem atrisināt šo problēmu ir daudz grūtāk. Un tomēr ir risinājums, un ne viens, bet vairāki:
Atšķaidiet amonjaka spirtu (10 %) ar ūdeni un uzmanīgi noslaukiet bālganās pēdas ar sūkli. Vispirms veiciet “testa braucienu” neuzkrītošā vietā – pastāv bažas, ka krāsa uz zābakiem neizturēs un nomazgāsies. Pēc apstrādes ar atšķaidītu amonjaku apavus var tīrīt ar mannas putraimiem – tie uzņems sāli.
Ne sliktāku rezultātu dod rūpīga zamšādas mazgāšana ar mitru birstīti ar ziepēm. Lai gan zābaku žāvēšana pēc tam prasīs ilgu laiku.
Ja jums vēl ir zobu pūderis no vecajiem laikiem, neizmetiet to! Tas jums vēl būs diezgan noderīgs. Piemēram, zamšādas apavu tīrīšanai. Vienkārši uzkaisiet to uz skartajām vietām un pēc tam notīriet tos ar birstīti. Liela daļa svītru noteikti pazudīs.
Turpinājumu lasiet nākamajā lapā!