Pirmdien reģistrēta karstākā diena pasaules vēsturē. Bet otrdiena, visticamāk, to pārspēja

Šī ir pirmā reize, kad globālā vidējā temperatūra, ieskaitot gan dienu, gan nakti, pārsniedz 17°C.

Pirmdiena, 3. jūlijs, bija karstākā diena kopš mērījumu uzsākšanas brīža. Pārtraukums no iepriekšējā rekorda, kas tika uzstādīts pirms septiņiem gadiem, bija neparasti liels. Jo īpaši, ja ņem vērā faktu, ka tā ir kategorija, kur progress parasti notiek grādu simtdaļās. Diemžēl ir maz ticams, ka šis rekords pastāvēs ilgi un, iespējams, tas tika pārspēts jau nākamajā dienā.

Daudzas aģentūras ziņo, ka ASV Nacionālie vides prognozēšanas centri ir paziņojuši, ka vidējā globālā temperatūra 3. jūlijā bija 17,01°C (62,62°F). Paziņojums atrodams nevis centra tīmekļa vietnē, bet gan Meinas Universitātes vietnē “Climate Reanalyzer”, kas sniedz informāciju par globālo vidējo temperatūru katru dienu pēdējo 44 gadu laikā. Sniegtā informācija ne tikai apstiprina ziņojumus, bet arī norāda, ka 4. jūlijs bija vēl karstāks – 17,18 °C (62,92 °F), lai gan šie dati, iespējams, joprojām ir nepilnīgi.

Kā manāms tālāk redzamajā kartē, karstums bija visintensīvākais Ziemeļāfrikā un Arābijā, lai gan saskaņā ar tradicionālajiem aizspriedumiem tiek uzskatīts, ka lielākais karstums piemeklē Amerikas Savienoto Valstu dienvidu daļu.

Tomēr, runājot par temperatūras anomālijām, rekordus patiešām veicina augstāki temperatūras rādītāji. Dažās Antarktīdas daļās un tuvējos ūdeņos temperatūra ir par 17°C (30°F) virs normas, un līdzīga situācija ir arī Kanādas austrumos un daļā Sibīrijas.

Dati ir balstīti uz satelīta mērījumiem, kas iegūti no uz zemes izvietotas meteoroloģiskās stacijas. Šie dati tiek kombinēti vēl ar datiem, kas iegūti no gaisa balona, lai novērtētu, kāda ir temperatūra 2 metrus (6,6 pēdas) no zemes. Šīs mērīšanas sistēmas ne vienmēr pilnībā sakrīt, un, tiklīdz ir vairāk laika, lai iekļautu papildu avotus, var parādīties nedaudz atšķirīgi skaitļi. Tomēr ir maz ticams, ka kādi grozījumi būs būtiski.

Septiņpadsmit grādi var šķist nedaudz vēsi, taču tas ietver ne tikai nakts temperatūru, bet arī temperatūru no poliem un puses planētas, kur šobrīd ir ziemas vidus. Iepriekšējais pasaules rekords bija 16,92°C (62,46°F), kas tika uzstādīts 2016. gada augustā.

Vistuvāk Saulei Zeme atradās 3. janvārī, bet vistālāk jūlija sākumā, tāpēc ir nedaudz ironiski, ka jūlijs-augusts kopumā ir planētas karstākais gada laiks. Ūdens lēnām sasilst un atdziest, salīdzinot ar zemi. Tā kā ziemeļu puslodē ir daudz lielākas zemes masas, vasarām ir lielāka ietekme uz globālo temperatūru nekā tad, kad Zemes dienvidu pusei ir kārta vērsties pret Sauli. Apvienojumā ar saules gaismas daudzumu, ko atstaro Antarktīdas plašās ledus segas, dienvidu vasarai nav tāda paša efekta.

El Ninjo pārvieto siltumu, salīdzinot ar citām ENSO cikla fāzēm, taču vidēji šie cikli mēdz būt karstāki nekā neitrālie vai La Ninjo gadi. Tā nav nejaušība, ka iepriekšējais rekords tika uzstādīts pēdējā El Ninjo laikā, lai gan fakts, ka tas tika atkārtots El Ninjo gadā, ir īpaši satraucošs.

Jūlija mēnesī pasaule daudz reižu ir piedzīvojusi El Ninjo parādību. Vecāki ieraksti starp meteoroloģiskajam stacijām liecina, ka temperatūra nekad nav pietuvojusies šim līmenim. Un ir maz ticams, ka pasaule ir pieredzējusi tik karstu dienu desmitiem tūkstošu gadu laikā.

“Šis rekords par karstāko dienu ir tikai viens no daudziem rekordiem, ko mēs turpināsim labot, ņemot vērā mūsu nepārtraukto siltumnīcefekta gāzu emisiju līmeni,” teikts Melburnas Universitātes profesores Katrīnas Bovenas ziņojumā. “Šīs jaunākās ziņas norāda uz to, ko mēs jau zinām, ka klimata pārmaiņas turpinās pieaugt, un no tā izrietošā ietekme uz mūsu veselību un labklājību ir milzīga.”

Iesaki šo rakstu citiem!

Pievienot komentāru