Eiro kurss attiecībā pret ASV dolāru samazinājās līdz zemākajam līmenim kopš 2022. gada novembra. Dolāra vērtība strauji pieauga pēc tam, kad Federālo rezervju sistēma veica trešo gada likmes samazinājumu un prognozēja lēnu, vieglu ciklu 2025. gadā.
Eiro kurss attiecībā pret ASV dolāru nokritās līdz gandrīz divu gadu zemākajam līmenim 1.03, kas uz īsu brīdi tika sasniegts novembra beigās un bija zemākais pēdējo divu gadu laikā. Kritumu izraisīja Federālo rezervju sistēmas (Fed) likmju samazinājums trešdienas vakarā. Pāris EUR/USD nokritās par vairāk nekā 1% jeb 1,4 ASV centiem par eiro, pirms ceturtdien Āzijas sesijā notika neliels atsitiens.
Kā gaidīts, Fed samazināja procentu likmi par 25 bāzes punktiem. Tomēr banka pauda daudz vanagu nostāju attiecībā uz tās mīkstināšanas ciklu nākamajā gadā.
Negaidītā Fed politiskās nostājas maiņa izraisīja satricinājumus pasaules tirgos, ASV dolāra vērtībai strauji pieaugot, kā arī ASV valdības obligāciju peļņas likmēm. ASV dolāra indekss uzlēca virs 108, kas ir galvenā tehniskā pretestība, sasniedzot augstāko līmeni kopš 2022. gada novembra. ASV valdības 10 gadu obligāciju ienesīgums pieauga par 11 bāzes punktiem līdz sešarpus mēnešu augstākajam līmenim – 4,51%.
Turpretim Eiropas Centrālā banka (ECB) nākamgad vēl vairāk samazinās procentu likmi vismaz par pilnu procentpunktu, kas ir daudz mānīgāka mīkstināšanas politika nekā Fed. Analītiķi prognozēja, ka 2025. gadā ECB varētu būt jāpaātrina likmju samazināšana, ņemot vērā pastāvīgās problēmas, ar kurām saskaras eirozona. Politiskā nestabilitāte, Ķīnas lejupslīde un Trampa prezidentūra veicina reģiona drūmas ekonomikas perspektīvas.
Pagājušajā nedēļā banka ceturto reizi šogad pazemināja likmi par 25 bāzes punktiem. Atkārtoti atgādinot par ierobežojošu politiku, ECB prezidente Kristīne Legarda norādīja, ka procentu likmes turpinās pazemināties, ja ienākošie dati saskanēs ar prognozēm. Viņa arī norādīja, ka Trampa protekcionisma pasākumi, visticamāk, ietekmēs eirozonas ekonomisko izaugsmi.
Papildus negatīvajiem rādītājiem, saskaņā ar S&P Global aplēsēm, ātrās ražošanas PMI liecināja par lejupslīdi nozarē gan Vācijā, gan Francijā. Francijas centrālā banka samazināja valsts ekonomikas izaugsmes prognozi līdz 0,9% 2025. gadā salīdzinājumā ar iepriekš prognozētajiem 1,2% pēc Moody’s Francijas kredītreitinga pazemināšanas.
Fed šaubīgā maiņa ir ievērojami izraisījusi riska noskaņojumu pasaules tirgos, baiļu rādītājam CBOE svārstīguma indeksam (VIX) pieaugot par 74% līdz virs 27, kas ir augstākais rādītājs kopš augusta, kad Japānas Bankas dēļ pasaules akciju tirgos notika paniska izpārdošana. likmju paaugstināšana.
Ne tikai eiro tika smagi skārusi Fed sliktā maiņa, bet arī citas valūtas, kas nav ASV, piedzīvoja strauju kritumu attiecībā pret dolāru. Jo īpaši preču valūtas, tostarp Kanādas dolārs, Austrālijas dolārs un Jaunzēlandes dolārs, cieta no spēcīga USD, strauji pavājinājoties līdz to daudzu gadu zemajam līmenim. Kanādas dolārs nokritās līdz zemākajam līmenim kopš 2020. gada marta, kad sākās pandēmija.