Neskaitot Vāciju, Īriju un Itāliju, iespējamais 10% tarifs visām ES precēm, kas tiek eksportētas uz ASV, būtiski ietekmētu arī citas ES valstis, kur ASV veido ievērojamu daļu no kopējā eksporta.
“Viņas [ES valstis] neņem mūsu automašīnas. Viņi neņem mūsu lauksaimniecības produktus. Viņi pārdod miljoniem automašīnu Amerikas Savienotajās Valstīs. Nē, nē, nē, viņiem būs jāmaksā liela cena,’’ īsi pirms vēlēšanām sacīja republikāņu partijas ASV prezidenta kandidāts Donalds Tramps.
Pēc viņa uzvaras ES tagad apsver iespējas risināt iespējamo 10% tarifu visām ES precēm, kas tiek eksportētas uz ASV, un tas ir būtisks priekšlikums no Trampa 2024. gada pārvēlēšanas kampaņas.
Saskaņā ar Eurostat datiem 2023. gadā Vācija izvirzījās vadībā ar lielu pārsvaru, eksportējot preces uz ASV 157,7 miljardu eiro vērtībā. Tālāk sekoja Itālija un Īrija, kuru eksporta vērtība bija attiecīgi 67,3 miljardi eiro un 51,6 miljardi eiro. Šīs trīs valstis kopā veido 55 % no ES eksporta uz ASV.
Francija eksportēja 43,9 miljardus eiro, Nīderlande 40,5 miljardus eiro, Beļģija 31,3 miljardus eiro un Spānija 18,9 miljardus eiro.
Analizējot ASV daļu eksportā ārpus ES un ASV īpatsvaru kopējā preču eksportā katrai ES valstij, tiktu uzsvērti iespējamie riski katrai valstij, pat tām valstīm, kuru kopējais eksporta apjoms ir mazāks.
“Ārpus ES” attiecas uz darījumiem ar visām valstīm ārpus ES, citiem vārdiem sakot, tirdzniecību ar pārējām pasaules valstīm, izņemot ES dalībvalstis.
2023.gadā Īrijai bija vislielākais eksporta īpatsvars uz ASV no ES valstīm, kur 45,8% no tās eksporta ārpus ES tika novirzīti uz ASV. Tas nozīmē, ka gandrīz puse no Īrijas eksporta ārpus ES bija paredzēta ASV.
Turklāt septiņās citās ES valstīs īpatsvars bija 20% vai vairāk, sākot no 20% līdz 26%. Šīs valstis bija Somija, Austrija, Portugāle, Itālija, Vācija, Slovākija un Zviedrija.
Starp ES četrām lielākajām ekonomikām Spānijai bija zemākais eksporta īpatsvars uz ASV tās eksportā ārpus ES – 13%, kam seko Francija ar 16%. Septiņās ES valstīs šī proporcija bija mazāka par 10%. Tās ir Slovēnija, Kipra, Bulgārija, Latvija, Horvātija, Rumānija un Grieķija.
ASV īpatsvars kopējā preču eksportā
Īrija neapšaubāmi ir visvairāk atkarīga no ES eksporta uz ASV. 2023. gadā vairāk nekā ceturtā daļa (26,6%) no visa Īrijas preču eksporta tika novirzīta uz ASV, liecina Eurostat dati. Tas padara Īriju par nepārprotamu nobīdi, izceļot valsts ievērojamo atkarību no ASV tirgus.
Tālāk sekoja Somija, Itālija un Vācija, attiecīgi 11,1%, 10,7% un 9,9% no kopējā preču eksporta uz ASV. Starp ES četrām lielākajām ekonomikām Francijas eksports uz ASV veidoja 7,3%, bet Spānijas eksports bija 4,8%.
Ziemeļvalstīm ir ievērojams eksports uz ASV
ASV ieņēma ievērojamu daļu arī Ziemeļvalstu eksportā. Bez Somijas (11,1%), kas ieņēma otro vietu, Zviedrija (8,9%) un Dānija (8,3%) ierindojās piektajā un sestajā vietā starp ES valstīm pēc eksporta daļas uz ASV. Šis īpatsvars pārsniedza 5% arī citās ES valstīs, tostarp Austrijā (7,1%), Portugālē (6,8%) un Beļģijā (6,3%).
Kopumā 10 ES valstīs ASV īpatsvars eksportā pārsniedza 5%. Tādējādi iespējamais 10% tarifs visām ES precēm, kas tiek eksportētas uz ASV, būtiski ietekmētu ne tikai Īriju, Vāciju un Itāliju, bet arī vairākas citas valstis.
Pieņemot iespējamos riskus, Zviedrijas premjerministrs Ulfs Kristersons paziņoja, ka viņa valsts ir gatavojusies dažādiem scenārijiem un norisēm. “Viens no riskiem ir tirdzniecības karš starp ASV un Ķīnu, kā arī augstāki tarifi kopumā, kas varētu nopietni ietekmēt Zviedrijas eksporta uzņēmumus,” viņš sacīja, ziņo Zviedrijas mediji, tostarp Ttela.