Tas, ka vārītas olas dzeltenums bieži vien ir zaļgans, ir parasta un pilnīgi droša parādība.
Tas nozīmē, ka tas nekādā veidā neietekmē produkta garšu vai tā lietderīgās īpašības. Vienīgais trūkums ir tas, ka tas neizskatās īpaši pievilcīgi. Kāpēc šī krāsa parādās un kā novērst tās parādīšanos?
Zaļās krāsas aplikums uz olas dzeltenuma: kas tas ir?
Izrādās, ka šis zaļganais aplikums parādās kļūdas rezultātā, vārot olas, no kuras var viegli izvairīties. Termiskās apstrādes laikā, šajā gadījumā olas vārīšanas procesā, tiek iznīcināta neliela daļa olbaltumvielu. Tā rodas sērūdeņradis – gāzveida savienojums ar raksturīgu nepatīkamu aromātu. Visiem ir pazīstama sapuvušu olu smaka.
Šāds aromāts ir raksturīgs bojātam produktam. Olbaltumvielu sadalīšanās notiek pārāk intensīvi, tāpēc smarža ir intensīva. Gatavošanas laikā gan izdalās sērūdeņradis, taču nenozīmīgā daudzumā. Gāze koncentrējas olā, vēsākajā olas daļā, proti, pie dzeltenuma.
Lasi vēl: Ļoti drīz kļūs bagāti: trīs zodiaka zīmes, kurām oktobra vidū neticami paveiksies
Notiek divu elementu – dzelzs un sērūdeņraža reakcija, kuras laikā veidojas jauns elements – dzelzs sulfīds. Tam raksturīga zaļgani melna krāsa. Tieši viņš izraisa pelēkzaļgano aplikuma parādīšanos dzeltenuma virspusē.
Kā novērst šo efektu
Lai izdalītos sērūdeņradis, noteiktā laika periodā jāveic olu termiskā apstrāde (vārīšana). Izdalītā sērūdeņraža daudzums ir tieši atkarīgs no gatavošanas ilguma. Jo ilgāk ola tiek vārīta, jo vairāk sērūdeņraža tajā veidojas. Tāpēc olas nedrīkst vārīt pārāk ilgi. Viss ir jādara stingri pēc laika.
Ķīmiskā reakcija, kurā iesaistīta dzelzs un sērūdeņradis, istabas temperatūrā nav iespējama. Lai izvairītos no aplikuma rašanās, tiklīdz olas ir vārītas, tās jānovieto zem tekoša auksta ūdens. Šādā veidā tās ātrāk atdzisīs.