Dažas frāzes, kuras nevajadzētu teikt bērniem līdz 11 gadu vecumam.
“Draudzīgas” frāzes, ko vecāki dažkārt izmet bērna virzienā, var negatīvi ietekmēt bērnus. Tās mazina viņu centienus un vēlāk var izraisīt zemu pašvērtējumu. Par to, no kādām frāzēm vajadzētu izvairīties, savā Instagram lapā stāsta psihoterapeite Aleksandra Morica.
“Ļoti bieži platformās dzirdu šādas frāzes un precīzi zinu, ka lielākā daļa vecāku pat neaizdomājas, kāpēc, ko un kā viņi saka bērniem. Analizējiet iepriekš minētās frāzes un padomājiet, kā šie vārdi var ietekmēt bērnu nākotnē,” – raksta eksperte.
10 aizliegtās frāzes
Tev nekas neizdosies. Ļauj man pašam to izdarīt.
Neuztraucies par muļķībām.
Jēzu, vai tu esi redzējis sevi spogulī.
Zēni/meitenes tā nerīkojas.
Kad tu pieaugsi, tad mēs parunāsim.
Beidz vaimanāt, nomierinies, aiztaisi muti.
Saudzē manus nervus /tu to varēsi darīt tikai tad, kad manis vairs nebūs.
Tu esi muļķis, cik reizes man tev tas ir jāpaskaidro?
Ja es tevi vēl reizi tādu ieraudzīšu, es nezinu, ko izdarīšu.
Nē, mēs tev to nenopirksim, jo mums nav naudas.
Lasi vēl: Pankūkas uz tomātu sulas bāzes: oriģināla un krāsaina ēdiena recepte
Kāpēc šīs frāzes ir toksiskas
Iepriekš uzskaitītās frāzes nolīdzina bērna pašapziņu un grauj viņa pašvērtējumu. Piemēram, frāze “Ļauj man to izdarīt pašai” devalvē bērna spējas – bērns laika gaitā neticēs saviem spēkiem. Šādos gadījumos labāk ir teikt: “Darīsim to kopā” vai “mēģini vēlreiz, un tev izdosies”.
“Vecākiem ir jārada cēloņsakarību reakcijas”, kuru rezultātā dzīvē “kaut kas” rodas. Pretējā gadījumā pieaugušā vecumā ir iespējama ilūzija, ka “viss kaut kā notiks”. Tāpēc tā vietā, lai teiktu: “Mēs tev to nenopirksim”, labāk ir teikt: “Padomāsim, kad mēs to varēsim nopirkt un kas mums būs jādara, lai tā notiktu” – skaidro Morica.